Ezen a héten a beígért és beharangozott cikksorozat első részével jelentkezem, ami nem más, mint az Auchan saját márkás “kisüzemi”, vagy legalábbis megjelenésében arra hajazó sör válogatásából a Lázadó Láma.
Úgy tűnik mostanában csak hülye nevű sörökbe botlok, a múlt heti Süpa után ízlelgessük ezt is egy kicsit: Lázadó Láma…hát oké, legalább alliterál.
Túl sok információval nem szolgál a címke a gyártó kilétét illetően, csak forgalmazó van feltüntetve rajta, ami ugye nyilván az Auchan Magyarország kft., hiszen az ő sörcsomagjuk.
Típus:
Típusát tekintve egy IPA-ról van szó, ami jelen értelmezés szerint egy világosabb felsőerjesztésű sör, ami jellemzően komlóhangsúlyos, karakteres, és keserű, amit az alapsör malátásságra támaszt meg. Ennek vannak további alváltozatai, de itt a gyártó úgy döntött a "szűretlen minőségi félbarna" jelzőt is odabiggyeszti.
Viszont senkit ne tévesszen meg, a "minőségi" jelző a magyar törvényben csupán azt jelzi, hogy a sör kezdeti fajsúlya 11 Balling fok (kb. 1.044 SG), vagy afölött van.
Ami inkább aggasztó az az, hogy félbarna jelzővel illették a sört, ami 20-45 EBC közötti értéket jelent a jogban. A BJCP szerint az általános 21A IPA kategória jellemzően 12 és 28 EBC közé esik, de valljuk be, hogy barna IPA-t nem igazán szoktunk látni manapság. Hacsak nincs külön kiemelve, hogy West Coast, barna, vagy fekete IPA, akkor a legtöbb a 10-15 EBC sávba esik, vagyis szalma sárgás-aranysárga. A színből lehet előre következtetni arra is, hogy ízben vélhetően milyen lesz a sör. A barnább sörök ugyanis színűket a magasabb hőmérsékleten aszalt, barnás karamell- és speciális malátákból nyerik. Minél sötétebb egy maláta, annál karakteresebb lesz a sörben is, ezzel emelve a a sör malátahangsúlyosságát.
Csomagolás:
A címke tervezői bizonyos elemeket az ingyenes tervező programok egyikéből másolhattak át szerintem, mint például ez a tipikus beer felirat vagy épp a komlótobozok.
Az elszánt tekintetű lámánk egész jópofa lett, mondjuk azt a lila csíkot lehetett volna egy kicsit lentebb vinni, hogy ne lógjon bele az állába... Összességében nem rossz, de nem is a dizájn fogja eladni a terméket, viszont legalább nem is hátráltatja azt.
Külső:
Kitöltve egy sötét tea színű sör fogad minket a tetején vastag, krém színű habbal.
A sör maga nem néz ki rosszul, azonban azt meg kell jegyeznem, hogy sokkal sötétebb, mint az IPA-k általaban. Bár szó ami szó, ők ráírták, hogy “szűretlen minőségi félbarna sör”, bár ebben az esetben akkor a pale ale feliratot hagytam volna le, ami szintén világosat jelent.
Illat:
Az illata kissé égetett cukorra emlékezet engem, egy enyhe, de tényleg csak nagyon enyhe virágos citrusos illattal társítva. Vagyis a kezdeti feltételezés a komlóhangsúlyosságról már az illatában is rögtön kijön és a frissítő, üdítő komlósság helyett kapunk egy erős karamellmalátás illatot.
Íz és aroma:
Belekortyolva nem az fogadott, amire számítottam, nagyon nem a ma megszokott IPA-s ízvilága van, sokkal inkább a klasszikus angol alekre hajaz.
Ahogy az illata, az íze is leginkább a grillázsra emlékezet. Kicsit olyan, mint a dekokciós eljárással készült sörök esetében, de nem hiszem hogy itt erről lenne szó. Valószínűleg a nagy mennyiségben felhasznált barna és karamellmalátáknak köszönhető.
Alapvetően a malátásan édeskés íz határozza meg, amihez a korty közepén társul egy kis keserűség, de az nem tart ki a korty végéig sem.
Ha nagyon jól állnak együtt a csillagok, akkor egy kis melegedés után, kóstoló pohárból fogyasztva felbukkan egy nagyon, nagyon minimális mézes, virágos íz a komlóból. De nekem ez úgy tűnt, hogy csak nagyon esetlegesen sejlik fel. Messze nem ez a sör meghatározó karaktere, ahogy azt az IPA típusú söröktől megszokhattuk.
6%-os alkoholtartalma nem tenné ezt indokolttá, de érzésre mégis nagyon erős a sör. Bár nem lóg ki az alkohol,mégis olyan a kortyérzet, mintha legalább egy 9%-os dupla IPA-t innánk, ami a sör fogyaszthatóságának nem tesz jót.
Összességében az a baj ezzel a sörrel, hogy még ha egy átlagos ivós IPA-t is keresek (mert ugye a 300-400 Ft körüli árával nyilván nem egy különlegességre számítok), akkor sem ez az íz lenne, amit várok tőle. Bár ha mondjuk ezt English Ale néven árulnák, talán kevesebb problémám lenne vele.
Egészségetekre!
https://beeralat.blog.hu/2023/06/09/lazado_lama
Ehhe a sörtípushoz nagyon szívesen belinkenénk egy IPA receptnüket. De az igazság az, hogyha valaki megkóstolná ezt a sört (és ízlene neki), utána pedig lefőzné bármelyik IPA receptüket, az meg bennünk csalódna, mert nem egy barna, malátás sört kapna.
Ezért most két részre osztom a dolgot.
Aki hasonló félbarna, malátahangsúlyosabb sört szertne főzni, annak tudjuk ajánlani a:
- Münich Dunkel
- London Best Bitter
- Altbier
- Scottish Light
Ezek a sörök jellemzően a félbarna-barna kategóriába tartoznak, sokkal kevésbé keserűek és messze nem olyan komlóhangsúlyosak, mint az átlag IPA kategória képviselői. Ezekenél a hangsúly a malátásságon van, mely sörtípustól függően a barna kenyérhéjtől egészen az enyhén füstös, erősen pörkölt ízig terjedhet.
Ha valaki viszont tényleg egy világos, komlóhangsúlyos, komlóbomba sörre vágyik, akkor próbálkozzon egy Centennial SMaSH, vagy Easy IPA recepttel. Ha pedig egy kifejezetten keserű, mégis meglepően ivós sört szeretne, annak javasoljuk a Cold IPA receptcsomagunkat.