Mi az a BJCP? Az angol Beer Judge Certification Program rövídítése. Gyakorlatban ezt a rendszert 1985.-ben hozták létre azzal a céllal, hogy a söröket egységes irányelvek szerint lehessen értékelni. Meglehetősen jól dokumentált, érthető. Elsősorban a házi sörfőzés pontozására hozták létre. A BJCP kategóriák és alkategóriák összetevő ajánlásokat tartalmaznak, amiből a kezdő sörfőző is sokat tanulhat adott stílushoz kapcsolódóan.
7A. Bécsi ászok
Összbenyomás:
Visszafogottan erős félbarna ászok lágy, selymes malátássággal és visszafogott keserűséggel, aminek mégis viszonylag száraz a lezárása. A malátaíz tiszta, kenyeresen gazdag, és valamelyest pirítósos egy elegáns benyomással, ami az alapmaláták jó minőségéből és a főzési eljárásból ered, nem pedig speciális malátákból vagy adalékanyagokból.
Illat:
Visszafogottan intenzív malátaillat pirított és malátásan gazdag aromákkal. Tiszta ászok karakter. Virágos, fűszeres komlóaroma legfeljebb alacsony lehet. Jelentős karamell vagy pörkölt malátaillat nem megfelelő.
Megjelenés:
Világos vörösessárgától, a rézszínig. Ragyogó tisztaság. Nagy, piszkosfehér, tartós hab.
Íz:
Lágy, elegáns maláta íz az elején, magabiztos komlókeserűséggel, ami kiegyensúlyozott befejezést ad. A malátaíz a gazdag, pirított karakter felé hajlik jelentős karamell vagy pörköltízek nélkül. Meglehetősen száraz, ropogós befejezés, az utóízben mind a maláta gazdagsága, mind a komló keserűsége jelen van. Virágos, fűszeres komlóíz legfeljebb kicsit érezhető. Tiszta ászok erjesztési karakter.
Kortyérzet:
Közepesen könnyű, könnyű test enyhe krémességgel. Mérsékelten szénsavas. Selymes.
Megjegyzések:
Átlagos erősségű mindennapi sör, nem pedig olyan, amit fesztiválokra főznek. Az amerikai változata egy kicsit erősebb, szárazabb és keserűbb lehet, míg a modern európai változatai inkább édesebbek. Sok mexikói félbarna és barna ászok sokkal autentikusabb volt, de sajnos mára inkább édes, adalékanyagokkal megpakolt félbarna/barna nemzetközi ászok lett belőlük. Sajnálatos módon számos modern példánynál használnak adalékanyagokat, amik csökkentik a maláta komplexitását, ami jellemző ennek a stílusnak a legjobb darabjaira. Ez az a stílus, ami a jövőbeli kategorizálásoknál már feltehetőleg a történelmi stílusok közé fog kerülni. Ezáltal le lehetne írni a klasszikus stílust, míg az édesebb, modern változatai a nemzetközi félbarna vagy barna ászok stílusba kerülnének.
Történet:
Dréher Antal fejlesztette ki Bécsben, 1841-ben, és az 1800-as évek közepén vált népszerűvé. Mára már szinte teljesen kihalt eredeti helyéről, a stílus Mexikóban élt tovább, ahova Santiago Graf és más osztrák bevándorló sörfőzők vitték a késői 1800-as években. Egyre inkább nehéz autentikus darabokat találni (talán csak a kézműves sörgyártás a kivétel), ahogy a korábban jó darabok egyre édesebbé váltak, és egyre több adalékanyagot kezdtek használni.
Jellemző összetevők:
A bécsi maláta enyhén pirított, összetett, Maillard-reakcióból eredő gazdag profilt ad. A märzenhez hasonlóan csak a legjobb minőségű maláta használható, és ez igaz a komlóra is (főleg saaz típusúak vagy styrian). Lehet egy kevés karamell és/vagy színezőmalátát használni, de a karamell nem adhat meghatározó illatot és ízt, és a színezőmaláta sem okozhat pörkölt jelleget.
Stílus összehasonlítás:
Gyengébb malátakaraktere, kicsit vékonyabb teste van és összességében keserűbb, mint a märzen, habár mindkettőnek ugyanabból a malátából ered az íze. A malátakaraktere hasonló a märzenéhez, de kevésbé intenzív és kiegyensúlyozottabb. Gyengébb, mint a märzen vagy a fesztiválsör. Kevésbé gazdag, kevésbé melátás és kevésbé komlóközpontú, mint a cseh félbarna ászok.
Alap statisztikák:
OG: 1.048 – 1.055
FG: 1.010 – 1.014
IBUs: 18 – 30
SRM: 9 – 15
ABV: 4.7 – 5.5%
Recept
A Bécsi Ázok sörök nagy népszerűségnek örvendtek néhány századdal korábban. Sajnos a fényük megkopott, manapság néhány kézműves főzdét leszámítva csak Mexikóban főzik nagyobb mennyiségben. Újabban a kézműves forradalom újra kezdi felkapni ezt a stílus. Borostyánvörös, meglehetősen erős, ugyanakkor száraz is egyszerre.
A receptcsomagból kb. 21 liter sört tudsz készíteni.
Maláta:
3.2kg Viking Bécsi maláta
1.2kg Munich Dark maláta
Komló(+forralási idő):
30g Styrian Golding komló - 60perc
20g Styrian Golding komló - 15perc
Élesztő (+segédanyag):
2 db Fermentis W34/70 élesztő
A teljes recept: Brewfather link
A kész receptcsomag: Bécsi Ászok
További receptcsomagjaink: Receptcsomagok
Ha tetszett a cikk, akkor oszd meg másokkal is Csatlakozz Facebook csoportunkhoz, hogy elsőként értesülj új termékeinkről, promócióinkról és cikkeinkről. Továbbá a csoporttagok 5% kedvezményt kapnak webshopunkban!(nem összevonható más kedvezményekkel)