Mi az a BJCP? Az angol Beer Judge Certification Program rövídítése. Gyakorlatban ezt a rendszert 1985.-ben hozták létre azzal a céllal, hogy a söröket egységes irányelvek szerint lehessen értékelni. Meglehetősen jól dokumentált, érthető. Elsősorban a házi sörfőzés pontozására hozták létre. A BJCP kategóriák és alkategóriák összetevő ajánlásokat tartalmaznak,amiből a kezdő sörfőző is sokat tanulhat adott stílushoz kapcsolódóan.
Kölsch
Történelem:
A németországi Kölnben már a középkor óta nagy hagyományai vannak a felsőerjesztésű sörök főzésének, de a ma kölschként ismert sör csak az 1800-as évek végén fejlődött ki, a betolakodó alsóerjesztésű világos lágerek elleni küzdelem során. A kölsch a Kölsch Konvention (1986) eredetvédelme alatt áll, és a kb. 20 Köln környéki sörfőzdére korlátozódik a készítése. A Konvention egyszerűen „könnyű, nagyon leerjesztett, komló hangsúlyos, tiszta felsőerjesztésű Vollbier”- nek nevezi.
Összbenyomás:
Egy tiszta, érdes, nagyon szépen egyensúlyozott sör általában finom, gyümölcsös és komlós karakterrel. A visszafogott malátásságon keresztül eljutunk a kellemesen jól leerjesztett és frissítő befejezéshez. A frissesség óriási különbségeket ad ennek a sörnek, mivel a törékeny karakter az idővel gyorsan megszűnik. Ragyogó tisztaság jellemzi.
Illat:
Alacsonytól nagyon alacsonyig terjedő malátaillat gabonásan édes karakterrel. Kellemes, az erjesztésből eredő kevés gyümölcsillat elfogadható (alma, cseresznye vagy körte), de nem szükséges. Alacsony virágos, fűszeres vagy gyógynövényes komlóillat lehetséges, de nem kötelező. Néhány élesztőtörzs enyhe boros vagy kénes karaktert adhat (ez a karakter is elfogadható, de nem kötelező). Összességében az illatok intenzitása meglehetősen finom, de általánosságban kiegyensúlyozott, tiszta és friss.
Megjelenés:
Nagyon halvány aranytól a világos aranyszínig terjed. Nagyon tiszta (a kereskedelmi forgalomban kapható hagyományos változatokat ragyogóan tisztára szűrik). Nem tartós, finom fehér habja van.
Íz:
A lágy, lekerekített ízek nagyszerű egyensúlyban vannak a lágy, mégis jól leerjesztett malátával, az erjedésből eredő alig érzékelhető gyümölcsös édességgel, valamint a közepesen alacsonytól a közepesig tartó keserűséggel, ami kellemesen száraz, enyhén harapós befejezésbe torkollik (de nincs durva útóíze). A maláta inkább gabonásan édes, esetleg egy nagyon gyenge kenyeres vagy mézes beütéssel. A komló íze változó, az alacsonytól a mérsékelten magasig terjedhet, bár leggyakrabban közepesen alacsonytól a közepes intenzitsúig terjed és virágos, fűszeres vagy gyógynövényes karakteres van. Az elején lehetséges egy malátás édesség, de nem kötelező. Nincs érzékelhető maradék cukor. Lehetséges egy enyhe boros, ásványi vagy kénes felhang, ami kihangsúlyozza a szárazságot és az ízegyensúlyt. Enyhe búzaíz ritkán lehetséges, de nem hiba. Máskülönben nagyon tiszta.
Kortyérzet:
Közepesen könnyűtől a közepesig terjedő test (leginkább közepesen könnyű). Közepestől közepesen magasig terjedő szénsavasság. Selymes, általában érdes és jól leerjesztett.
Megjegyzés:
Jellegzetes német felsőerjesztésű, ászokolt sör. Mindegyik kölni főzde különböző karakterű sört főz, és mindegyikük kicsit másként értelmezi a Kölsch Konventiont. Bírálat közben ez megenged némi változatosságot. Figyeljünk arra, hogy a szárazabb verziók komlósabbnak vagy keserűbbnek tűnnek, mint amit az IBU érték sejtetne. A kifinomult ízprofilja miatt a Kölsch viszonylag rövid szavatossági idővel bír; a régebben készültek és az importdarabok könnyen oxidálódott hibákat mutathatnak. Magas, egyenesfalú, szűk 200 ml-es pohárban szolgálják fel, az úgynevezett „Stangéban”.
Összetevők:
Hagyományos német komlók (Hallertau, Tettnang, Spalt vagy Hersbrucker). Német pilzeni vagy pale maláta. Jól erjesztő, tiszta ale élesztő. 20 százalékig búza is használható, de az autentikus verziókban ez elég ritka. A jelenlegi kereskedelmi példákat melegben erjesztik, majd egy rövid ideig hidegben kondicionálják, végül fiatalon csapolják.
Alap statisztikák:
OG: 1.044 – 1.050 IBUs: 18 – 30 FG: 1.007 – 1.011 SRM: 3.5 – 5 ABV: 4.4 – 5.2%
Kereskedelmi példák:
Früh Kölsch, Gaffel Kölsch, Mühlen Kölsch, Reissdorf Kölsch, Sion Kölsch, Sünner Kölsch
Recept
Összedobtunk egy alap Kölsch receptet, ezt kedvetekre tovább alakíthatjátok. Enyhe búzaíz megengedett a stílusnál, a kísérletezők 10% búzamalátát is tehetnek a sörbe.
A receptcsomagból kb. 21 liter sört tudsz készíteni.
Maláták:
4kg Viking Pilsner maláta
Komló(+forralási idő):
10g Hersbrücker komló - 90perc
30g Hersbrücker komló - 30perc
40g Herbrücker komló - 15perc
Élesztő:
Lallemand Köln
A teljes recept: Brewfather link
A kész receptcsomag: HopLine Kölsch-style ale
További receptcsomagjaink: Receptcsomagok
Ha tetszett a cikk, akkor oszd meg másokkal is Csatlakozz Facebook csoportunkhoz, hogy elsőként értesülj új termékeinkről, promócióinkról és cikkeinkről. Továbbá a csoporttagok 5% kedvezményt kapnak webshopunkban! (nem összevonható más kedvezményekkel)