Karácsonyra a Foxpost csomagfeladás dec.19-ig, a GLS csomagfeladás dec.20-ig lehetséges.

Hopline, a sörfőzőellátó webáruház.

Kezdd velünk a sörfőzést!

Sörfőzős cikkek

Így használj füstölt malátát

HOPLINE
2022.06.12 14:16
Így használj füstölt malátát

Feldobnád a sörödet? A legtöbb tradícionális sörben jól áll egy kis füstölt maláta.


Próbáltad már a füstölt malátákat?


Történelem


A füstölt maláták létezése a sörgyártással egyidős. Kezdetben nyílt tűz fölött aszalták a malátázott gabonákat, emiatt a legtöbb maláta egy bizonyos mértékig füstölt volt. Nem is igazán tudtak nem füstölt malátákat készíteni. Ahogyan a technológia fejlődött megjelentek a forró levegős aszalók. Ezzel párhuzamosan pedig elkezdtek eltűnni a füstölt maláták.


Különösen Európában van nagy hagyománya a füstölt maláták használatának, hiszen mikor az USA-ban elterjedt a sörgyártás, akkor már rendelkezésre állt a forró levegős technológia.


A legtöbb eseten fát használnak a füstöléshez, de létezik tőzegen füstölt maláta is (ez a Islay whiskyk világából lehet ismerős).


Mindenféle füstölt malátáról elmondható, hogy markáns aromái lágyítják a sört, kerekítik az ízeket és édesítik kortyérzetet. Ezzel együtt háttérbe szorítják vagy akár teljesen elnyomják a komlót. Tradicionálisan a maláta hangsúlyos "kenyeres" sörökhöz használták, mint a Porter, Stout, Märzen, Bécsi Ászok, búza esetében pedig a Grätzer,  Grodziskie és Lichtenhainer.


De nézzük, melyik maláta hol használható:




Lightly peated malt


Ez a tőzegen enyhén füstölt maláta. A tőzegen füstölés főleg Skóciában és Angliában volt elterjedt. Itt is főleg a földrajzi adottságok miatt. Jellemzően nedves esős helyen tudnak kialakulni nagy kiterjedésű lápok, ebből pedig Angliában van bőven. Korábban a Stoutokba és a Porterekbe gyakran tettek füstölt, vagy tőzegen füstölt malátát. A legtöbb régióban a whisky cefre készítéséhez sem használnak 100%-ban tőzeg füstölt malátát, mert az íze nagyon markáns. 


Használat: 1-50%


Cherry smoked malt


A cseresznyefán füstölt maláta valami elképesztő. Mint egy szelet bacon a szendvicsben. Nagyon különleges íze van, érdemes maláta hangsúlyos sörökhöz használni, ezek könnyen elbírják a füstösséget. A sörben különleges hatást kell. Ha teheted mindenképpen főzz vele egyet. Elsőre érdemes 10-15% körül próbálkozni, és később ezzel játszhatunk, hogy még jobban kiemeljük a cseresznyés füstösséget.


Bükk füstölt maláta


Tradicionális német maláta. Fűszeres és lágy ízt ad a sörnek. A bükkfa füstölés egy kátrányos, kellemes ízt ad a malátának. Nagyon lágy és nem tolakodó, német sörökhöz nagyon jól alkalmazható. A német Rauchbier-ek többsége hagyományosan ilyen malátával készül. 


<strongTölgy füstölt búzamaláta


Ez se maradjon ki. A lengyelek tradicionális Grodziskie söre 100% füstölt búzamalátával készül. Már távolról érezni amikor kibontod, markáns füst jellemzi, ugyanakkor egy lágy és frissítő ital alacsonyabb alkoholtartalommal. Ha alacsonyabb százalékban használjuk egy kellemes lágy füstös ízt ad a sörünknek, ami inkább a háttérben marad és nem dominál. 


Mi a recepteknél ha tehetjük törekszünk a történelmi hűségre. Tehát angol sörökhöz angol malátát ajánlunk, német sörökhöz németet. Emiatt érdemes a füstölt maláták használatát is ilyen oldalról közelíteni. Angol sörökhöz, különösen a sötét sörökhöz érdemes tőzegen füstölt malátát választani. Német sörök esetében a tölgy és a bükk füstölés a befutó. A cseresznye füstölés régen még nem volt ennyire elterjedt, így tradicionális stílusok sincsenek hozzá, viszont nagyon édes ízt ad a sörnek, szinte mindenhol lehet vele próbálkozni. Például jó néhány recept kering ahol a német Rauchbiert cseresznyefán füstölt malátával készítették és a végeredmény szenzációs lett. Mi azt ajánljuk, hogy lehetőség szerint kezd a hagyományossal, ezek nem véletlenül alakultak ki több száz év alatt és ezután jöhet a kísérletezés.