Kegezés II. A rendszer
Ebben a részben a kialakításról lesz szó tele hasznos infókkal az összeszerelésre vonatkozóan.
A Kegezés I. bejegyzésben beszéltünk a keg rendszerünk eszközeiről, berendezéseiről. Ebben a részben a kialakításról lesz szó tele hasznos infókkal az összeszerelésre vonatkozóan. Majd a sorozat harmadik részében már kegezni fogunk, feltöltjük a rendszerünket sörrel, közben megpróbáljuk nem oxidálni a sörünket.
A keg rendszer összeszerelése:
A korábbi tematikát követve megnézzük az illesztéseket a gáz oldalon, majd a kegnél és végül a sör oldalon. A rendszerünk tele van kritikus pontokkal és sokunkkal előfordult, hogy egy éjszaka alatt elszivárgott a gáz a palackból egy apró figyelmetlenség miatt. Ezekkel a posztokkal is igyekszünk segíteni, hogy ez veletek már ne forduljon elő. A fejezetek alcímei (pl.: gázpalack-reduktor) a két komponens közötti kötéseket jelölik.
Gáz oldal:
Gázpalack-reduktor
A reduktor felel a palackban lévő nyomás csökkentéséért. A palackot 60-70 bar nyomásra töltik, ez lép be a reduktorba. A tömítésnek ezt a hatalmas nyomást kell visszatartania. A reduktort egyszerűen csatlakoztathatjuk gázpalackokhoz a végén lévő hollandi segítségével. Ha Sodastream palackról szeretnénk maghajtani a rendszert, ahhoz szükségünk lesz a Sodastream palack és a reduktor közé egy átalakítóra. A Sodastream palackos megoldás olcsóbb, de többször is belefutottunk abba, hogy az átalakítóadapternél ereszt a gáz. Sajnos a gyári tömítés nagyon kemény és a konstrukció is hibás kissé. Ha mégis emellett döntesz, a "régi" fajta adaptert vásárold, itt egy hibalehetőséggel kevesebb van, mivel az állítócsavar még nem volt része az adapternek. FIGYELEM! A Sodastream palack nagyon könnyen eldől a reduktor nagy súlya és magas súlypontja miatt, ezért minden esetben rögzítsük megfelelően.
A reduktor csatlakoztatásához egy 30-as villáskulcsra lesz szükségünk, de megteszi a franciakulcs is. Győződjünk meg, hogy a tömítés a helyén van, majd húzzuk meg rendesen a hollandit, hogy ne szivárogjon a gáz.
Reduktor-gázcső
Itt maximum 3,5 bar lehet a nyomás, hiszen a reduktor után vagyunk. Ugyan adhatnánk a gáz oldalra nagyobb nyomást is, ekkor azonban a kegen lévő biztonsági szelepen le fog fújni a túlnyomás. Ez védi a rendszerünket és segít elkerülni a baleseteket. A reduktorhoz gyárilag jár egy 9,5mm-es gyorscsatlakozó. Mivel tapasztaltuk, hogy sokan építitek 8mm-esre a gáz oldalt is, hogy a sör oldallal egységes legyen, ezért ha a reduktort nálunk vásárlod, ajándékba adunk egy 8mm-es gyorscsatlakozót is. Ne lepődjünk meg, hogy a gyorscsatlakozó menetes oldalában nincs tömítés. Itt a tömítést a csatlakozóban lévő kúpos felületek végzik, ha ezeket megfelelően összeszorítjuk sosem fognak szivárogni. A gyorscsatlakozót tekerjük a menetes csonkra, előbb kézzel, majd egy 15-ös villáskulcs segítségével óvatosan meghúzhatjuk még kissé. Ha elkészül a gáz oldali cső, majd le is tudjuk ellenőrizni. Addig menjünk tovább. A biztonság kedvéért tekerjük a reduktor fekete fogantyúját a "-" irányba ameddig tudjuk, így lezárjuk a reduktort.
Gázcső-ball lock csatlakozó
A legtöbb illesztés a keg rendszerben már gyorscsatlakozókkal történik, nagyon jól tömítenek és szerszámok nélkül is könnyen szétszerelhetők. Ha a hagyományos 45 fokos, felfelé pipáló ball lock csatlakozót használjuk, akkor szükségünk lesz egy ugyanolyan 8mm-es menetes gyorscsatlakozóra, amit a reduktorra tekertünk. Ha a Duotight ball lock csatlakozót használjuk, akkor viszont nem kell ilyennel foglalkoznunk. A gyorscsatlakozók összeszerelésénél ellenőrizzük, hogy a cső vége egyenesen lett-e levágva. A ferdén elvágott cső nem tud rendesen tömíteni és szivárgáshoz vezethet! A levágott csövet nyomjuk bele koppanásig a gyorscsatlakozóba.
Itt gyakori hiba, hogy megakad a cső vége az első tömítőgyűrűben és nem tömít rendesen. Toljuk be, ameddig lehet és utána húzzuk meg, mintha csak el akarnánk távolítani. A cső nem szabad, hogy kiugorjon a csatlakozóból a gyűrű lenyomása nélkül.
A gyorscsatlakozók nagy előnye, hogy szerszám nélkül is könnyen szétszedhetők és csatlakoztathatók. Ezt úgy tudjátok megtenni, ha a cső körüli kis karimát lenyomjátok, majd közben kihúzzátok a csövet. Ne cserélgessétek a csövet túl gyakran, mert a csövet kívülről fém karmok tartják a helyén. Ezek minden szétszedés alkalmával karcolják a csövet és rendszeres ki-be húzogatás esetén egyszerűen megeszi a csövet.
Gáz oldal tesztelése
A ball lock csatlakozóban van egy visszacsapó szelep, ami elzárja a gáz útját még akkor is, ha nincs semmi rácsatlakoztatva. Érdemes letesztelni az eddig elkészült rendszerünket. Ez amiatt is fontos, hogy ha később valahol szivárgás lenne, azt tudjuk, hogy ez a rész hibátlan.
Ellenőrizzük, hogy a reduktort elzártuk-e (fekete fogantyú "-" irányba meg van-e húzva). Ezután nyissuk meg a gázpalackunkat, ezzel nyomás alá helyezzük a reduktor és a gázpalack közötti részt. Ekkor a bemeneti manométer mutatója a palack nyomását fogja mutatni. Érdemes a reduktor csatlakozójára sima vagy szappanos vizet spriccelni, így látjuk, ha buborékol valahol, azaz szökik a gáz. Ha itt nem tapasztaltunk buborékokat, akkor óvatosan nyissuk meg a reduktor fekete gázcsapját és tekerjük addig, amíg el nem éri az 1 bar nyomást a kimeneti manométer. Ekkor csináljunk az alacsony nyomású részen hasonló szappanos kísérletet, mint korábban. Ha minden rendben van és nem látunk buborékokat vagy nem hallunk sziszegő hangot, állítsuk a nyomást 3 barra és vizsgáljuk meg újra a csatlakozókat. Ha mindent rendben találtunk, zárjuk el a gázcsapot és a reduktor nyomáscsökkentő szelepével engedjük le a rendszerünket (balesetvédelmi okokból szükséges). A biztonsági szelepet a képen zölddel találjátok.
A nyomáscsökkentő szelepet a két manométer között találod általában, rajta egy kulcskarikával, ezt kell meghúznod.
Keg
Ez nem lesz bonyolult. A nálunk vásárolt kegeket nyomás próbázva adjuk át, itt nem lesz szivárgás. Minden csatlakozó és tömítés ki van cserélve rajtuk, ezek teljesen felújított kegek.
Ha használt keged van:
Érdemes itt is tesztelni. A tető szigetelő gumi körül gyakran tapasztalunk szivárgást. Ennek oka részben az alá szorult por részben pedig a régi, elöregedett tömítés lehet. Teszteléssel könnyen kideríthető, hogy ereszt-e.
A keg tesztetelése:
A korábban már tesztelt gáz oldallal fogunk dolgozni, így tudjuk, hogy ott nincs szivárgás. A gáz oldali ball lock csatlakozót helyezzük fel a keg "IN" vagyis bemeneti oldalára. Ha nincs feltüntetve a kegen, akkor mindig az az oldal a bemenet, ahol a kegben rövidebb a cső (a kegben az egyik cső leér a hordó aljára, ez a söroldal, a rövidebb pedig a gáz oldal). Ha a ball lock csatlakozót megfelően felhelyeztük, vagyis a csatlakozó gyűrűje a helyére ugrott, töltsük fel 1 barra a keget és ellenőrizzük szappanos vagy sima vízzel, hogy jól tömítenek-e a csatlakozások.
Kegeknél előfordulhat még, hogy a tető körül más okból ereszt, ezt a tető rossz elhelyezkedése okozhatja. Ezt onnan látjuk, ha a tető és a keg szája nem ér össze, hanem egy kb. 1 mm-es rés van közöttük. Ekkor a tömítés teszi a dolgát, ha azonban valahol összeér a két fém rész, nem tud megfelelően összeszorulni a tömítés és a kegünk ereszteni fog. Próbáljuk kézzel középre pozícionálni a tetőt. Néhány próbálkozás után menni fog!
Söroldal:
Ball lock csatlakozó - gyorscsatlakozó:
Hasonlóan járunk el, mint gáz oldalon. Ellenőrizzük, hogy a cső merőlegesen lett-e elvágva, majd ha mindent rendben találunk, beledugjuk a gyorscsatlakozóba.
Piknik csap:
A képen látható szettet természetesen Duotight ball lock csatlakozóval is összerakhatod.
Ha piknik csappal szeretnénk csapolni, vágjunk le 2 métert a 8mm-es csőből, ezután szükségünk lesz egy 8mm-9,5mm-es átalakítóra. A lenti képen látható szettet természetesen Duotight ball lock csatlakozóval is összerakhatod. Mivel ez is gyorscsatlakozós, csak dugjuk a cső végére. A piknik csap csatlakoztatásához szükségünk lesz egy kb 10cm-es 9,5mm átmérőjű csődarabra (ha csapolókészletet vásároltál, akkor ez a készlet része), sokkal hosszabb ne legyen, mert ezzel csak tovább habosítjuk a sörünket. A csődarabot húzzuk a piknik csap bemenetére. Vigyázz! Csak egyszer próbálkozhatunk, nagyon nehezen szétszedhető később. Ha teljesen ráhúztuk a csődarabot a csapra, csatlakoztassuk a 8mm-9,5mm-es átalakítót a még szabad végére. Gratulálunk, elkészült az első keges rendszered!
Pluto csap:
Ha plutó csappal szeretnél csapolni, még a piknik csapnál is egyszerűbb dolgod van. A két méter 8mm-es cső végére tegyünk egy 8mm-8mm-es toldót. A pluto sörcsap is gyorscsatlakozós véggel rendelkezik, így húzzuk a gyorscsatlakozót a csap fém végére. Gratulálunk, elkészült az első keges rendszered!
Hagyományos sörcsap:
Ha ebben gondolkodsz, szükséged lesz legelőször egy hűtőre. Következő lépésként a beépítőszárnak kell fúrnod egy 22mm-es lyukat. A hűtőbe olyan helyen fúrjunk, ahol biztosan nem futnak hűtőcsövek.
Ezután a beépítőszárat illesszük a furatba és rögzítsük a hozzá kapott anyával. Ha az anya a helyén van, a szürke Duotigth csatlakozó következik, ehhez tudunk csatlakozni majd az Evabarrier csővel. A beépítőszár külső oldalára kerül a sörcsap. Mint ahogyan említettük, érdemes az ilyen rendszerbe egy átfolyásszabályozót azaz Flowcontrol-t tenni. Ilyet lehet kapni csapba építve is vagy a duotight flowcontol ball lock csatlakozó is megfelelő a keg folyadék oldalára. Ha beépítőszár végére feltetted a csapot, akkor csapolásra fel.
A rendszer takarítása:
A kegrendszer egyszerűen takarítható, ha betartunk néhány alapszabályt. Főként a kegre kell odafigyelnünk, de a folyadék oldali csöveket sem szabad elhanyagolni. A takarítást érdemes akkor elvégezni, amikor még nem száradt a vezetékbe és a kegbe a sör/élesztő. Minden esetben kerüljük a karcolást okozó tisztítóeszközöket, különösen ha a műanyag részeket takarítjuk. A takarítást három fázisban végezzük. Első körben meleg vizes OXI-val felszedjük a lerakódásokat, ezután alaposan elöblítjük a keget, majd pedig jöhet a foszforsavas fertőtlenítés.
Keg takarítása:
A keget érdemes minden kiürülés után szétszedni.
Szedjük ki a keg tetejét, vegyük le róla a tömítőgumit majd áztassuk OXI-s vízbe. Érdemes a sör oldalt is szétszedni, hogy amíg a keggel babrálunk ez is ázzon. Piknik csapnál elég letekernünk a csap végét, így a csap könnyen szétszedhető.
Pluto csapnál szedjük le a gyorscsatlakozókat, a ball lock végén pedig húzzuk ki a gyorscsatlakozóból. Ahhoz hogy ki tudjuk húzni először a kis biztosítókarikát kell lenyomnunk a cső körül, majd ezután tudjuk kihúzni a csövet.
Ezután visszakanyarodunk a keghez és szétszedjük, majd keresünk egy 22-es villáskulcsot és kicsavarjuk a gáz- és folyadékoldali posztokat. Ezeknek az alján benne lesz a két cső. A rövidebb mindig a gáz oldalhoz tartozik, a hosszabb pedig a folyadék oldalhoz. Tegyük bele ezt is az OXI-s vízbe ázni.
Én a mosogatóba szoktam beáztatni, ott átlóban a hosszabb cső is teljes egészében víz alá meríthető. A kegbe is tegyünk oxis vizet és hagyjuk ázni. Mivel itt gyűlik össze a legtöbb szennyeződés, ezt fontos körültekintően végezni.
Közben egy szivaccsal eltávolítjuk a mosogatóban lévő eszközökről a szennyeződéseket, ami nem ázott le. Tegyük vissza őket a kegbe, majd ha minden a helyén van, rázzuk fel a kegben lévő OXI-s vizet, hogy a keg többi részéről is leoldjuk az odaragadt maradványokat. Nagyjából 20-30 perc után biztosak lehetünk benne, hogy leoldotta az OXI amit kellett. Öntsük ki az OXI-s vizet belőle és tiszta vízzel öblítsük ki a keget.
Ezután jön a fertőtlenítés San-nal. Keverjünk be foszforsavból egy 1%-os oldatot (1L vízhez 10ml foszforsav), ezzel rázzuk át többször a keget. Ha ez megvan, összerakjuk a sör oldalt, nyomás alá helyezzük a keget (kb 0,2 bar elég lesz) és a sör oldali csövön keresztül kicsapoljuk belőle a fertőtlenítőt. Ezzel belülről is ki tudjuk fertőtleníteni a sör oldali csöveket.
A következő részben a keg töltéséről, szénsavasításról és használatáról lesz szó.