Kegezés IV. Csapolás
A kegezéssel foglalkozó cikksorozatunk utolsó részében a karbonizálással és a csapolással fogunk foglalkozni. A fórumokon visszatérő probléma, hogy a sört nem sikerül otthon csapolni, habzik. Emellett valahogy a szén-dioxid tartalma sem az igazi.
A kegezéssel foglalkozó cikksorozatunk utolsó részében a karbonizálással és a csapolással fogunk foglalkozni. A fórumokon visszatérő probléma, hogy a sört nem sikerül otthon csapolni, habzik. Emellett valahogy a szén-dioxid tartalma sem az igazi.
Ennek a témakörnek fogunk most a mélyére nézni.
A sör szén-dioxid tartalmának beállítása
A paraméterek beállításánál a következő táblázat lesz a segítségünkre.
A könnyebb érthetőség érdekében egy IPA szénsavasítását fogjuk végig nézni.
Egy IPA-t kb. 6-7 fok körüli hőmérsékleten érdemes csapolni, itt jól kijönnek már a komlóaromák. Ezen kívül 2.6 g/L CO2 mennyiséggel kell számolnunk, amit a recept ad meg, ez a sörtípusra jellemző érték.
Beállítás
- Ha programozott hűtőnk van, egyszerűbb a dolgunk. Ha ez nem áll rendelkezésre nem gond, keresnünk kell egy olyan fokozatot, ami nagyjából 7 fokon tartja a sörünket.
- Ezután fogjuk a táblázatot és kikeressük a 7 fokhoz tartozó sort.
- A sorból kikeressük a 2.6 g/L CO2 mennyiséghez legközelebb eső értéket és leolvassuk az ehhez tartozó nyomást.
- Beállítjuk a reduktoron a kívánt nyomást.
- Ezután nincs más dolgunk, mint várni, majd 5-7 nap múlva, ha a sörben beáll az egyensúly, csapolhatunk.
Ahogy a táblázatban is látszik, hidegben a szén-dioxid könnyebben beoldódik a sörbe. A sört karbonizálhatjuk alacsonyabb hőmérsékleten is, de csapolás előtt mindenképpen hagyjuk felmelegedni kb. 6-8 fokig.
Ha idő szűkében vagyunk, fel tudjuk gyorsítani a karbonizációt, és 2 bar nyomáson tartva 1 nap alatt szénsavasodik a sör. Ezt a módszert azonban nem ajánljuk. A sörnek egyébként is időre van szüksége, hogy összeérjenek az ízek, illetve a lassú módszerrel nem tudjuk túlkarbonizálni a sörünket sem. A „gyors” verziót csak rutinosaknak ajánlom, illetve ha SOS kerti partira kell vinni a sört.
Csapolás
A csapolás kérdésköre előtt fontos tisztázni, hogy mitől függ a sör csapolhatósága. A választ két részre bontanám. A sör paramétereit és a csapolóeszközünk paramétereit érdemes külön végigbeszélni.
A sör paraméterei:
Először is a sörnek megfelelő hőmérsékleten kell lennie, ideális esetben 4-7 fok környékén. Emellett nyilván kell a megfelelő, típushoz illő szénsavtartalom, illetve megfelelően beállított, csapolásra alkalmas szénsavszint, hogy gond nélkül tudjunk sört csapolni.
Ha a paraméterek között zavar támad, pl eldől a keg, vagy mozgatjuk, akkor onnantól a sörnek 6-8-12 óra szükséges, hogy "megnyugodjon" és újra beálljon az egyensúly.
A csapolóeszközünk paraméterei:
Ez mindenkinél más és más, de egységesen lesz benne egy valamilyen ball lock csatlakozó, csövek, és maga a csapolófej. Akinek átfolyásszabályozós, vagy más néven kompenzátoros csatlakozója, vagy csapja van, annak könnyebb dolga lesz a csapolással is.
Ezen kívül a csapolhatóság nagyban függ a cső belső átmérőjétől. Ez minél kisebb, annál több rezisztenciát/ellenállást képez, és kevésbé tud kicsapódni a szénsav a sörből a csőben való haladáskor. Általános javaslat, hogy legalább 2 m csőhossz szükséges az 5/16 (8mm) x 5mm EVAbarrier cső esetében.
A csapok közül a legjobb a kompenzátoros csap, persze ezeknek magasabb a bekerülési költsége is az extra funkciók miatt. Ezután a pluto beer gun és a piknik csap következik. Fontos, hogy a csapon ne legyenek gyártási sorják, mert ezeken mind ki fog csapódni a szén-dioxid és habzani fog a sör.
Az egésznek az a magyarázata, hogy a nyomás alatt lévő sör nem szereti a hirtelen nyomásesést. Gondoljunk csak bele, letekerjük a kólás üveg tetejét és a kólából elkezd kicsapódni a szén-dioxid, buborékok formájában. A kupak letekerésének pillanatában a palack tetejében lévő nyomás elszökik, ami már nem tud egyensúlyt tartani a folyadékban oldott szén-dioxiddal. Ez addig tart, amíg a kupakot vissza nem tekerjük, illetve a nedűből elég szénsav ki nem oldódik, és a légtérben, illetve a folyadékban azonos nyomás nem jön létre.
Ahhoz, hogy megfelelően tudjuk csapolni, azt kell elérnünk, hogy a lehető legkevesebb szén-dioxid csapódjon ki a sörből, amig a poharadig eljut.
A kompenzátoros csap beállítása
Ahogy a Facebook csoportokban láttuk, sokan nehezen boldogulnak a csap beállításával. Ehhez szeretnénk egy kis útmutatót adni.
Fontos, hogy a csap beállítását olyan sörrel végezzük, ahol az egyensúlyi állapot beállt. A sör már telítődött szén-dioxiddal, így a csapoláshoz lejjebb vehetjük a nyomást. Állítsuk a reduktort 0,7 barra, ez lesz a csapolónyomásunk (átfolyásszabályozott csappal ennél nagyobb nyomáson is lehet csapolni, de nem ajánljuk, a sör könnyen túlkarbonizálódik).
Nagyon fontos ez a lépés. Ne felejtsük el lejjebb venni a reduktort, 1 baron nagyon nehéz lesz szépet csapolni.
- Zárjuk el a kompenzátort az óramutató járásával ellentétes irányba tekerve (én ráírtam az irányokat a műanyagra, hogy véletlenül se rontsam el)
- Hívjuk át a haverokat, mert jó sok habot fogunk csapolni mire sikerül.
- A poharat mossuk át hideg tiszta vízzel, hogy ne tapadjon rá a sör.
- Csavarjunk elsőre egy fél fordulatot a kompenzátoron és nézzük meg, hogy megy a csapolás. Csapolás közben a piknik csapot és a pluto beer gun teljesen nyissuk ki, húzzuk meg teljesen a csapolókart. Fél állásban habosítja a sört mindegyik csap. Ezzel tudunk szép habkoronát tenni a sörre később.
- Ha sok a hab, nyissunk rajta még 90 fokot. Majd próbáljuk újra a csapolást.
- Ismételjük ezt addig, amíg megfelelő nem lesz az eredmény (nekünk kb. 1 teljes fordulat volt szükséges, de ez mindenkinél más lehet)